Expoziţia de fotografie „Munte Iarnă Toamnă” a fost vernisată miercuri, 16 decembrie 2015, în Sala „Diotima” a Casei de Cultură „Mihai Ursachi” – Parcul Copou din Iaşi. Aceasta a fost organizată de Casa de Cultură “Mihai Ursachi” a Municipiului Iaşi, Clubul Fotografilor Iaşi şi Galeria de artă “La Gard”. Despre lucrările din expoziţie au vorbit autorii acesteia: Mihaela Burlacu, Claudiu Bîrliba şi Sorin Untu, evenimentul fiind moderat de Constantin Ciofu, coordonatorul Clubului Fotografilor Iaşi. Pasionaţii şi iubitorii de fotografie au aflat de la autorii lucrărilor câteva secrete din spatele imaginilor realizate pe parcursul a trei ani de zile în munţii din ţara noastră. Pentru a fi în spiritul sărbătorilor de iarnă, la invitaţia lui Constantin Ciofu, membrii Grupului-vocal instrumental „Nektarios” din Iaşi, dirijat de prof. Daniel Popa, au susţinut un repertoriu de colinde de Anton Pann. Auditoriul a fost deosebit de încântat de prezenţa membrilor grupului, pe care l-a răsplătit cu aplauze îndelungi. Deşi vernisajul era în desfăşurare când au venit colindătorii, acesta a mai continuat doar câteva minute, atât organizatorii cât şi cei prezenţi fiind entuziasmaţi de atmosfera creată. La final, autorii lucrărilor expuse au oferit câte o fotografie celor prezenţi, însoţite de un autograf.





























